Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.01.2012 16:49 - Енергийната ефективност – що за животно е това?
Автор: vane Категория: Политика   
Прочетен: 3875 Коментари: 2 Гласове:
4

Последна промяна: 06.01.2012 16:52

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Честита Нова Година на патерица на всички читатели на моя блог. Пожелавам ви много сила и смелост да се борите с несправедливостите около Вас през 2012г.

Сега започваме директно с пореден проблем (за мен е такъв), на който медиите поради липса на други новини се сетиха да обърнат внимание в края на миналата година: енергийната ефективност

По повод излизането на международен доклад, че енергийната ефективност в България е ниска спрямо средното за Европа ниво, отново бе подхваната темата за санирането на сградите, което според много управници и медии е панацеята за този „проблем“. ЕС отпуска пари за санирането на жилищните сгради и живущите в панелки или други блокове ще имат възможност да получат 50% от парите. До тук – добре, но аз винаги щом чуя „ЕС има програми за еди какво си“, по-скоро знам, че той ще отнеме на българите и това, което имат и същевременно фондовете ще са хранилка за този или онзи. (просто инстиктите ми ме водят натам, но както и да е)

Закономерно се появяват и различните логични въпроси:

  • Санирането ли е най-добрият и единствен начин за подобряване на енергийната ефективност на България?

  • Това, че централизирано ще бъдат избирани фирмите, които ще санират не е ли незаконна държавна помощ за определени „наши хора“. Благородната идея, която ни представят е: „искаме да улесним живущите да не се занимават с административни дела и избор на фирма“. Това звучи меко казано странно, при положение, че по принцип хората много трудно се сдружават, а щом са решили да санират цял блок, вероятно биха искали да имат по-голям контрол върху това, от кой ще се извършва работната дейност.

  • Санирането панацея ли е? Не се ли оплакват много от хората, които са го направили от конденз и мухъл (между другото спорите на мухъла предизвикват ред тежки заболявания)

  • с колко точно намаляват разходите (до сега не съм чул някой да каже – преди санирането плащах еди колко си, сега плащам с толкова по-малко, ще видим ли някога истински цифри и сметки, за да предценят хората с колко им падат наистина, а не според мнението на някой мастит икономист сметките)

  • как така говорим за енергийна ефективност за обикновените хора, в същевременно се строят чудовищно енергоемки сгради мастодонти (не само в София), най-вече МОЛ-ове, (в момента в столицата те са 5 (аз поне толкова изброих), а се строят още два нови гигантски МОЛ-а (най-големият на Балканите на кръстовището на бул.Черни връх при Хладилника и този срещу Билла на бул.България). Според данни от служители в друг Мол - Сердика, той потребява толкова енергия за климатизация и осветление, колкото целия околен квартал. Ами ако сложим в това число сградите на Метро, Билла, Практикер, Мосю Бриколаж, ИКЕА, Кауфланд, Лидъл....... Това ли е бленуваната „енергийна ефективност“? Строежът на такива огромни магазини стимулира само и единствено чуждите икономики, създава приходи за Германия, Австрия, Швеция, Франция, а щом е за техните компании или за хотелите и палатите на българските мутри, еврочиновниците ще забравят проблема енергийна ефективност или ще обвинят в енергонеефективност обикновения гражданин, колко удобно ......... Повечето неудобства, свързани със строителството на МОЛ-ове също остават за наша сметка ........

  • напоследък се замислих – добре, ами ако хората вместо да санират, не си сложат соларни панели на покривите на блоковете за същите пари или пък панели за стопляне на вода, няма ли това да им намали също разходите, без да се задушават в собствените си апартаменти (тъй като най-често слаганият Фибран затваря порите на стените и на практика спира циркулацията на кислород (за тези коефициенти си има евродирективи). В момента 1 квт/ч електроенергия струва 18 ст., а 1 квт/ч, добит от соларни панели струва около 70ст./ч. Няма ли така хората дори да печелят като продават ток на НЕК, от колкото просто да намаляват разходите. Няма ли по този начин да се реши и друг проблем – строежът на АЕЦ Белене. Просто токът, който ще произвеждат всички блокове в българските градове ще е предостатъчен да замести ядрените реактори.

    Разбира се тази „еретична“ идея най-вероятно ще срещне отпора на лобистите за нови ядрени мощности и евробюрократите, а освен това ще наруши монопола на изградените вече върху обработвами плодородни земи соларни паркове и изградените в защитени райони ветрови генератори.......

Нека помислим за истинската, от която можем да печелим, а не въображаема такава, която пълни нечий джоб!!!




Гласувай:
4



1. анонимен - едно мнение
06.01.2012 17:41
Санирането е нещо много добро, но у нас то се бърка с топлоизолирането. Саниране е термин за укрепеване, оздравяване. Както и да е. Може и да имат връзка...
Да сметките за отопление падат дори драстично понякога. Не може да се даде конкретен общ процент на намаленмие, поради специфичното влияние на факторите за всяко жилище. Дали ще мухлясва или не зависи и от размера на инвестицията.
От друга страна намаленото потребление води до намалени продажби на ЕРП, ТЕЦ и т.н. по веригата. Това има лош икономически ефект: няма работа, няма работници. Лична преценка до колко това е добре. На мен не ми харесва.
Всеки от ЕРП, ТЕЦ, топлофикация, газова компания е направил някаква инвестиция. Когато тази инвестиция не се откупува се стига до две възможности, фалит, или компенсиране на по-ниската реализация с по-висока цена (до колкото знам ЕРП го имат заложено в договорите си, под норма на възвръщаемост на инвестиицята).
Слънчевите колектори за топла вода са супер, но пак водят до понижено потребление от монополите. Следствията същите горе.
Фотоволтаиците са "зелени" и мноого скъпи. После продавайки на НЕК цялата тази скъпотия се връща при крайния потребител. Спомняте си повишаване на цените заради ТЕЦ Марица Изток 1 и Брикел (предстои).
За сега за съжаление или не най-оптималния вариант за развитие е АЕЦ дали Белене или Козлодуй, въпрос на интереси.
цитирай
2. vane - С някои неща съм съгласен, с други - не
06.01.2012 18:01
За санирането - аз го използвам наистина в значение на топлоизолация (защото така ни го навират навсякъде). Аз съм за истинското саниране (укрепване и ремонт на сгради). Относно ЕРП според мен единственият шанс е просто те да бъдат върнати на обществото, а не да бъдат секвестирани от кръг от български или чужди фирми. Не нашите пари да изтичат в чужбина и да храним Чешката държавна компания. Това е! Разбира се трябва и добро управление на държавните предприятия, но определено частните корпорации, когато изкуствено им е даден монопол се превръщат в абсолютни страшилища (пример и със Софийска вода, и с gsm операторите, маршрутките и хиляди други). И за да потвърди ужасната поддръжка от страна на ЧЕЗ - токът ми изгасна точно докато пишех този коментар. Ако се строят фотоволтаици върху жилищните блокове, вместо АЕЦ Белене, трябва да се изчислят нещата, но сигурно ще отговорим на европейските изисквания и най-вероятно ще имаме най-голям процент зелена енергия. Мисля, че с 5-6-7 млрд. , колкото струва Белене ще се построят повече фотоволтаици от повечето европейски държави.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: vane
Категория: Лични дневници
Прочетен: 590980
Постинги: 102
Коментари: 198
Гласове: 225
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930