Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.08.2011 23:10 - Размириците във Великобритания, Испания, Гърция, арабските държави – има ли нещо общо.
Автор: vane Категория: Политика   
Прочетен: 2571 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 22.08.2011 23:17

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Започвам с един риторичен въпрос към читателите: Не откривате ли странна и твърде стряскаща близост между протестите и размириците във Великобритания и Сирия?

Можем да открием изненадващи съвпадения като например: и на двете места са се оформили малобройни елити, които държат цялата власт и цялото богатство. И на двете места – доходите на обикновените хора са ниски, на фона на стандарта на живот. И в двете страни, а и в Гърция, Испания, Ирландия и куп други държави безработицата сред младите, а и като цяло е огромна.

В много от т.нар. развити страни се увеличава броят на хората, живеещи под прага на бедността, което има огромна роля за протестите и избухналото насилие. Освен това бунтовете и размириците избухнаха в най-бедните квартали на английските градове, за хората чиито помощи за безработица са намалени, за които данъците и цените са се увеличили, а образованието и шансът за по-добро бъдеще започват да се превръщат в мит.

Интересното е, че въпреки твърдението, че в западните общества свободата на медиите е едно от най-големите демократични достижения, тя остава все повече в историята, ако въобще някога я е имало. Над събитията във Великобритания бе наложено медийно затъмнение и всички големи медии, в това число и тези в България, съобщаваха и коментираха събитията единствено и само като вандалски прояви. В Германия също уж свободните средства за масово (не)осведомяване послушно използваха реториката на канцлера Меркел и определиха ситуацията със запалените скъпи автомобили само като вандалски или екстремистки акт.

Не използваха ли властите и медиите в авторитарните държави като Сирия, Египет, Либия, Тунис, Бахрейн същите методи? Не коментираха ли в началото случващото се там само и единствено като вандализъм или тероризъм или пък, че протести не е имало, а само грабеж и затова е трябвало полицията да използва сила, а на места да се включи и армията, за да „въдвори“ ред. Колко удобно ............... 

По същия начин под предлог, че трябва да предпази обикновеното население, министър-председателят на Великобритания Дейвид Камерън прекрати отпуската си на Италианската Ривиера (!) (това беше основната новина в медиите) и даде кардбланш на полицията в Англия да използва гумени куршуми.

Не бива да отричаме и че протестите във Великобритания прерастнаха в разграбване и безредици на много места, но е факт, че много хора са изправени до стената и вътрешното напрежение в много страни ескалира, поради това, че основно богатите и властимащите носят вината за кризите през последните години, а след това безскруполно решават цената да бъде платена от най-бедните.
Дали демокрацията започва да се превръща в мит?




Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: vane
Категория: Лични дневници
Прочетен: 589860
Постинги: 102
Коментари: 198
Гласове: 225
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930