Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
26.12.2011 14:58 - Музикант на годината - сериозната и несериозната музика
Автор: vane Категория: Музика   
Прочетен: 7403 Коментари: 8 Гласове:
1

Последна промяна: 09.03.2012 21:27


Един коментар във Фейсбук, подпомогнат и от ледения вятър, накара отдавнашната ми идея за статия по въпроса, най-после да изкристализира .......

Ето го и коментара, по повод статия за идването на световноизвестни музиканти в България през изминаващата 2011г.:

Не забравяйте, че освен развлекателната музика и джаз, има и друга музика - сериозната. Миналата година беше също почетена от гостуващи в страната ни добри музиканти - изпълнители на Голямата музика , напр. Лондонския филхармоничен оркестър, Веселина Кацарова и още много други.”

Веднага поне в моята глава възникнаха няколко въпроса – какво означава „сериозната“ и какво – „несериозната“ музика. Явно тук госпожата разбира под сериозна музика – класиката и операта. Въпросите в съзнанието започнаха да изникват един след друг:

Музиката на Sting и неговия концерт със Софийската филхармония през лятото на 2011 като какви трябва да бъдат определени? Несериозни? Ами музиката на Tom Jones – тя също ли е несериозна? Да не говорим пък за „несериозната музика“ на Sade .......... или за песните на Beatles, Ray Charles или пък sir Elton John........

Това изкуствено деление, разбира се продължава да се представя пред аудиторията от тези, които аз наричам "псевдоразбирачи " - в чиято група мога да поставя музикални критици, журналисти и преподаватели в музикалните училища.

На следващо място бих искал да коментирам и класацията на „Алегро виваче“ по БНР за „Музикант на годината“. В нея биват номинирани почти изцяло класически изпълнители (инструменталисти) и оперни певци и певици и „за цвят“ по някой като Теодоси Спасов или Иво Папазов - Ибряма. Тук възникват още няколко въпроса – рок музикантите са или не са музиканти? Те не правят ли също музика? Защо никога за „музикант на годината“ не е бил номиниран някой народен изпълнител – певец или инструменталист. Народната музика – по-лоша ли е от класическата (не съм убеден), а и между другото е редно да си припомним, че народната музика е главен вдъхновител на композиторите.

Реших да стигна и по-далеч:

Изпълнителите (включително и солистите) в класическите оркестри – трябва ли да бъдат наричани музиканти? Не са ли те просто изпълнители, тъй като на нотните им листове е изписано всичко, което трябва да се свири (дори и с каква динамика)? Ами оперните изпълнители – не правят ли и те като цяло едно и също и пеят едни и същи ЧУЖДИ произведения. Дали тогава е редно да ги наричаме музиканти или е по-правилно да ги наричаме музикални изпълнители?

Моето лично мнение е, че музикант в пълнокръвния смисъл на думата е човекът, който участва в създаването на музиката – сиреч – в най-чистия вид – той сам си пише музиката и сам я изпълнява. Всички велики класически композитори са писали и изпълнявали своята музика – Бах, Моцарт, Бетовен, Григ са били изключителни пианисти ....... а някои хора цял живот си свирят по нотите и си взимат заплата (не че е лошо, но не можем в такъв случай да твърдим, че те отговарят на понятието музикант). В такъв случай и народните музиканти не са по-малко музиканти от „класиците“ (така на музикантски жаргон се наричат, хората занимаващи се с класически инструменти или оперно пеене). Тогава защо в класацията реципрочно не присъстват и народни певци и инструменталисти, вместо Васко Василев например.

Сега стигаме до рок и поп музикантите – Pink Floyd, Queen, U2, Sting, Michael Jackson (и той е писал една част от песните си), ФСБ, Щурците, Сигнал, пишат сами своята музика. Те по-малко музиканти ли са от изпълнителите на произведения на Бетовен и оперите на Верди ......... Очевидно част от критиците, медиите, зрителите и слушателите механично определят някой за музикант, а друг – за немузикант.

И накрая, като заключение и малко нахално ще дам своето определение за музикант.
Освен, че често се случва „да не храни къща“, музикантът е човекът, който сам пише музика и я изпълнява. Композиторът е човек, който пише музика и често пъти и той я изпълнява, най-малкото в процеса на писане, а в последствие я дава на оркестри или солови изпълнители да я изсвирят или пък след като е починал (това често се случва), музиката му носи финансови постъпления на изпълнетелите, а той си е отишъл от този свят беден и неразбран.......... Музикален изпълнител е човекът, който не пише музиката, а изпълнява готови произведения. В тази графа попадат и естрадни изпълнители като Лили Иванова, Орлин Горанов, Йорданка Христова, Тоника, Тони Димитрова (нищо лошо против тях, а само отбелязвам) ......

И така, надявам се следващия път, когато някой Ви говори за сериозна и несериозна музика, уважаеми читатели, вие ще имате едно на ум ..............

Ето и малко „несериозна“ музика:












Гласувай:
1



1. анонимен - Странна липса на самочувствие...
08.02.2012 16:30
Казвам се Ирена Гъделева и току-що открих, че попадам в групата "журналисти, някои преподаватели и др. псевдоразбирачи", според писанието Ви, тъй като от няколко години съм водещ на предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт". Изобщо не бих си губила времето в обяснения, но има хора, които ще прочетат това и ще изръкопляскат, без да знаят ни най-малко за какво става дума. Затова смятам за редно да изразя и собственото си мнение.

Първо, щом като анализирате "Алегро виваче", трябва да разбирам, че сте го слушали. Това, обаче, ми е трудно да го повярвам, при условие, че заявявате: „Алегро виваче“ по БНР, в което непрекъснато се натъртва, че класическата музика е прекрасна и елитарна, а за другата – „по-добре да замълчим“. Предаването започва с "Класиката в другите жанрове", където в продължение на години звучеше най-доброто от рока, поп музиката и джаза, което можем да определим като "класика", а в момента търсим т.нар. кросоувър или съчетаването на различни жанрове. Държа да отбележа, че никога не сме говорили в "Алегро виваче" за "класическата музика като елитарна", напротив. Че е прекрасна - факт, смятам, че някои от най-красивите и прекрасни музикални произведения са написани преди векове!
Второ, за делението между музикантите нямаме никаква вина - това си е изцяло Ваша теория. Аз лично мисля, че музикант е по-общо понятие и няма нищо страшно да наречем музиканти хората, които си изкарват прехраната с музика (било то и чужда), а което е по-важно - отдават живота си на нея. Има достатъчно много композитори, които могат да напишат шедьовър, но не могат да го изпълнят, затова трябва да уважаваме труда на всички!
"Алегро виваче" е предаване за класическа музика, затова и прави анкета за класически музикант на годината. Не сме обвинявали никога БГ радио, че няма номинации за класика, защото не им е там мястото. "Хоризонт" има три класации - за фолклор, за БГ музика и за класика. Мисля, че е достатъчно да се уважат всички.

Просто си намерете мястото!
Успех!
цитирай
2. анонимен - П.П.
08.02.2012 16:58
Пропуснах да добавя, че не съм съгласна да ни слагате под един знаменател с разни "журналисти", които работят copy/paste и че смятам за недостойно да коментирате "Алегро виваче" под цитат от незнайно кого във Фейсбук - това в нашето предаване няма как да го чуете!
Не подлъгвайте аудиторията - не Ви прави чест!
цитирай
3. vane - Благодаря все пак
09.03.2012 21:10
Радвам се все пак за това, че не бягате от дискусията и сте написали коментар в моят мъничък блог :).

Да, в последно време чух (попадам от време на време на вашето предаване и го слушам), че имате рубрика и за другите жанрове. Относно останалото в "Алегро Виваче" - вие там се справяте добре. Понякога обаче усещам да се прокрадва лека нотка на снизхождение към другите музикални стилове, което също не е толкова притеснително (вие имате меко казано слабост към тази музика, аз също я харесвам).

Това, което ме изкарва извън релси е КЛАСАЦИЯТА. Според мен е странно да я наречете "Музикант на годината", а в нея да участват само класически и джаз музиканти и изпълнители - по този начин остава усещането, че според вас и екипът останалото не е музика.......

Просто класацията може да се нарече "класически музикант на годината", може да има джаз музикант на годината и още много категории или просто трябва да могат да се включат и други музикални стилове .......

Относно спорът за изпълнители и музиканти - разбирам вашата гледна точка, но и вие разберете моята. Така според мен се насажда грешно впечатление сред хората и според мен те се възпитават едновременно в нетолерантност и неосъзнаване на цялото музикално изкуство - да сравняваш хора, които сами композират и изпълняват музиката си, с хора, които я заучават........ Нямам нищо против едните или другите, но според мен е редно да се прави разграничение и то да се коментира. Това е все едно да сравниш изпълнител в пиано-бар с Васил Найденов или пък с ФСБ например. Почти същото е, но не съвсем.........

А относно статията - да - крайна е, но целта ми бе да се провокират читателите (колкото и малък брой да са) да се замислят относно своята музикална ценностна система, а щом сте я прочели, може би и вие сте го направили, докато сте търсили как да оборите твърденията на човекът, със странната липса на самочувствие.............. :)
цитирай
4. анонимен - Нямам проблем с дискусиите...
30.03.2012 17:37
...защото се старая да мисля, когато казвам нещо :))
И ще ви кажа, че бях провокирана не от крайната ви позиция, а от неверните твърдения по адрес на предаването, което правя.

Очевидно няма да достигнем до единомислие по повод това що е "музикант". Аз съм склонна да уважавам труда на всички, дори и да не влизат в някои категории (VIP например, при това крайно незаслужено). Но факт е, че във всички жанрове има "големи и други"... Обаче само "големите" ли са музиканти? Не! Просто за тях знаят хиляди, а другите се трудят по-анонимно. Аз уважавам Васил Найденов и ФСБ, но съм била в пиано-бар, където ми е било безкрайно приятно с непознат за мен изпълнител. Изненади се случват понякога... :)

Колкото до името на анкетата - тя не е моя идея. И очевидно е на принципа "който превари" - преди 21 години екипът на предаването се е нагърбил със задачата и тогава не е имало класация "Музикант на годината", затова са взели атрактивното заглавие. Може да се добави "класически" естествено, но... традицията вече е изградена така или иначе и БНР е било първо в списъка! Нищо повече. Британското списание "Грамофон" също прави класация, където Artist Of The Year е общо понятие, без добавка на "класически" и не пречи в наградите за поп и рок да имат същата категория и т.н. Не знам това защо толкова ви притеснява.

И накрая - за усещането ви "да се прокрадва лека нотка на снизхождение към другите музикални стилове" в "Алегро виваче" - абсурд!! Само това ще кажа - АБСУРД! Моята слабост към музиката не се дели на жанрове и стилове - имате малко престарели представи за хората, които се занимават с класика. На всичкото отгоре съм музикален редактор в БНР - нямам право да се ограничавам. Аз и не искам!
цитирай
5. vane - :)
01.04.2012 19:09
Разбира се, че човек може да попадне и на добри изпълнители в пиано бар. Аз лично от ходенията ми на такъв тип заведение, един единствен път съм попаднал на хора, които си заслужава човек да чуе, които бяха доста по-възрастни. Може би не съм попадал по принцип на точните хора или пък този тип заведения са завзети от участници в българските риалити музикални формати......, които са се наместили под крилото на този или онзи и се опитват да имитират без въобще да вникнат в посланието на самото парче. Смятам, че те просто са се превърнали в машини (в лошия смисъл на думата), пеещи всички песни по един и същ посредствен начин.

Относно снизхождението просто така съм видял нещата отстрани, възможно е погледът ми да е половинчат, тъй като не слушам всеки брой на предаването, просто споделям как съм видял аз нещата.

Относно анкетата и авторството на заглавието - все пак е добре, че не сте вие (мислех си че е ваша идея или на някой от екипа на предаването).

Относно наградата на британското списание "Грамофон" - да, вероятно можем да намерим примери, но защо поне веднъж ние не се опитаме да дадем обективен такъв?............... Според мен награда с такова име си остава не съвсем обективна и принципно справедлива дори и да се дава от кралицата на Англия ......... (зная че слушателите са тези, които номинират своите фаворити, но все пак предаването определя рамките).

Относно категорията "музикант" и категорията "изпълнител" оставам твърдо на своята теза, че Бах и Моцарт или Шопен не бива да се поставя на равна нога с "изпълнителите им". Разбира се ако ги нямаше изпълнителите, може би нямаше техните творби да станат наше достояние, но за мен лично е най-добре да се насърчава авторството, а не живуркането цял живот, учейки чужди творби, което за съжаление в България е прието за нещо нормално......... Имам усещането, че на хора, които не са завършили Консерваторията, но творят музика, се гледа някак надменно, въпреки че много от най-великите, включително и български музиканти, не са завършили стандартното музикално образование .......................
цитирай
6. анонимен - :)
01.04.2012 22:05
А може би с Вас обърнахме прекалено много внимание на категориите... Кой ли пък би сравнявал Бах с певец от Томанер хор?!? А дали да сравняваме Бах с някой композитор - автор на стари градски песни? Или дори с композитор на оратории и кантати, за да сме по-обективни? Че кой изобщо сравнява някого с Бах, Моцарт и Шопен? Не става! Няма как! А преди и след Бах има стотици хиляди, които наричат себе си композитори - като него. Това справедливо ли е? Ми... затова си има определението гении и други. Слава Богу, че след като на света е съществувал Бах, има смелчаги, които пишат поп парчета. И определят себе си като "композитори". Иначе музика нямаше да има! Изобщо не е проблемът в съществуването на музиканти - изпълнители. Посредствени хора има във всички области. И гении - което е чудесно, нали! Но най-много са тези, които са по средата. И слава Богу, има отдадени на музиката - не само търтеи.

А всъщност това, което е важно според мен и за което лично аз доста работя, е да има информация за интелигентните хора (слушатели), които могат да преценят кое си струва и кое не. :)
цитирай
7. vane - :)
03.04.2012 21:52
Все пак, колкото и да не се доближават всички до Бах (защото все с него сравняваме), има композитори, които създават творби и до голяма степен успяват да достигнат доста близо и са се раждали, а и в момента се раждат все още прекрасни творби, дори и в "класическите жанрове" (например филмовата музика към Междузвездни войни).

Ако обаче не насърчаваме творчеството, не покажем на зрителите и слушателите - защо то е ценно, защо е толкова важно и защо е нужно хората да го разпознават, стигаме до ситуацията - един значителен процент от публиката да не осъзнават или (което е още по-страшното) да приемат за напълно нормално целия български т.нар. попфолк да бъде взет от сръбски, турски, гръцки, албански и румънски парчета като музика и само с измислянето на посредствен текст и вкарването на малко силикон в цялото нещо и .......ето ти хит.........

Именно поради това трябва да се насърчава творчеството и например за "Музикант на годината на Алегро Виваче" да бъде избиран човек, който освен изпълнител, е и създател на музика .............
цитирай
8. анонимен - Има такива музиканти!
07.04.2012 20:22
Явно не сте следили, което не ме изненадва, но Музиканти на годината са били Емил Табаков, Иван Спасов, Теодосий Спасов (два пъти), Виктор Чучков - достойни създатели на музика. Освен това винаги има и допълнителни награди, а само тази година имаме двама композитори сред наградените - Васил Бележков и Красимир Кюркчийски.

Ще ви напомня, че гласуват слушателите, така че изборът е техен - когото и каквото оценяват - това е!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: vane
Категория: Лични дневници
Прочетен: 590899
Постинги: 102
Коментари: 198
Гласове: 225
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930