Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
16.04.2013 17:53 - Санирането - поредният балон?!
Автор: vane Категория: Лични дневници   
Прочетен: 4271 Коментари: 0 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Новините на BTV: „санирането намалява разходите с 40-60%”.

Die Welt и в.Сега: „енергийното саниране гълта повече пари, отколкото спестява”. 

Държавата осигурява до 75% за саниране, въпреки че ефективността му се оказва под въпрос. Кой плаща и кой печели от цялата работа?

 „Държавата ще осигури до 75% финансиране за саниране на жилищни сгради по проект за енергийно обновяване на българските домове. Останалите 25% ще трябва да бъдат поети от собствениците. Този процент до момента беше 50%. За хората с най-ниски доходи държавата предвижда осигуряване на безвъзмездна финансова помощ. Условието е – доходите на семейството да са под 300 лв. До края на този програмен период могат да бъдат усвоени над 60 млн. лв. Сметките за отопление на жилището ще бъдат намалени между 40 и 60%. Това показват изчисленията на експертите.”

Това бе съобщено в обедната емисия на BTV новините на 16-ти април 2013г.

 

От друга страна статия на в. Сега от същата дата - 16-ти април 2013г., препечатана от германският вестник „Ди Велт” казва нещо съвсем различно:

„В Германия вече говорят за санирането като за голяма лъжа*

„Много хора смятат, че лепенето на изолиращи плочи по стените помага за запазване на топлото. Но ново проучване сочи, че разходите за това надвишават драстично спестените пари.”

.”.... изводите му действат доста отрезвяващо. А основният от тях е, че "енергийното саниране гълта повече пари, отколкото спестява" на домакинствата. Дори изграждането на енергийно спестяващи жилища показа, че те се амортизират доста по-бързо от предвиденото.”

Според този доклад, за да се постигнат целите за енергийна ефективност до 2050 г., са нужни инвестиции в размер на 838 милиарда евро. Само с тяхна помощ пък ще може "да се спестят 370 милиарда евро", сочат прогнозите на авторите на документа. Това води до парадокса, че на практика се стига до загубата на общо 468 милиарда евро. "Това сочи, че някъде по пътя се губи здравият смисъл", смята Томас Бейерле от компанията за недвижими имоти IVG. Независимо от това всяка година федералното правителство отпуска милиарди евро за саниране и строеж на енергийно спестяващи жилища. Само през т.г. са предвидени 1.8 милиарда евро за подобни цели. "Това фактически е разхищаване на парите на данъкоплатците", смята Бейерле. Новите данни се подкрепят от критици на санирането като архитекта Конрад Фишър от Хохщад на Майн. Те от години предупреждават, че изолирането на фасадите не води до намаляването на разходите за отопление. "Аз не познавам подобна система, която би помогнала за намаляване на разходите на домакинството за отопление и за ограничаване на амортизирането", твърди Фишър........... Наред с тези проблеми има и други предизвикателства, като например това, че материалите, които се използват при подобни изолации, имат ограничена трайност. "Ние знаем от нашите членове, че изолацията, която бе използвана при санирането в началото на 90-те години, или новопостроените жилища вече показват сериозни дефекти. А са минали едва 20 години", разкри шефът на GDW. В много случаи водата от проливните дъждове вече прониква безпроблемно през изолираните фасади. Създават се студени места и цепнатини, чрез които топлината отвътре излиза навън. Така вместо да се намали потреблението на топлоенергия, на практика се увеличават разходите за газ или различните горива...................................

Така се стига до въпроса дали при повечето санирани или новопостроени жилища до 2050 г. няма да се наложи отново да се сменя изолацията, и то по-скоро от предвиденото. В този случай споменатите вече в изследването разходи може да скочат с още няколкостотин милиарда евро, което отново ще доведе до сериозни финансови загуби за собствениците на жилища. При това мерките за енергийна ефективност ще загубят своята привлекателност. Друг проблем е, че повечето изолационни системи са направени от химическа рафинирана пяна или стиропор. За тяхното производство и транспортиране също отиват значителни енергийни ресурси. "За да се достигне до ефективна защита на климата, трябва първо да се изясни дали тези изолации са екологични", смята Гюнтер Ворнхолц, който е професор по икономика в Бизнес училището в Бохум. Основен проблем е, че тези материали засега не могат да се рециклират ефективно. "През следващите години може да се стигне до проблем, свързан с нуждата да се намерят огромни халета, където да се съхраняват дефектните изолационни материали", смята Томас Бейерле от компанията за недвижими имоти IVG. Това на свой ред още повече ще увеличи разходите за саниране за обикновените хора, отколкото се предполага сега.


Моят коментар: Много важен момент е и какво разбират нашите управници под саниране. Аз разбирам цялостен ремонт на сградата и евентуално топлоизолация, докато нашият президент май разбира само да налепим стиропор и да налеем малко парички в „НАШИТЕ” фирми.




Гласувай:
3



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: vane
Категория: Лични дневници
Прочетен: 589912
Постинги: 102
Коментари: 198
Гласове: 225
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930