Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.11.2010 10:47 - Удържавяване на професионалните пенсионни фондове
Автор: vane Категория: Бизнес   
Прочетен: 1443 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 28.07.2011 22:51


Какво се случва с професионалните пенсионни фондове? Започнах да си задавам този въпрос след като в медиите гръмна скандалът с желанието на държавата да национализира тези фондове.
Още от началото си помислих, че зад всички тези новини се крие нещо друго, нещо, което, дали целенасочено или просто така убягва от погледа на медии и експерти Беше ми безкрайно забавно да слушам как д-р Чобанов, преподавател по Финанси от УНСС, твърдеше, че по принцип "парите на хората в тези фондове са си техни и никой не може да им ги пипа".
Това звучеше успокоително, но странно защо ме накара да  се замисля още повече.
Не знам какъв специалист е този господин, но, аз, който не съм специалист,  смятатм че оставиш ли си парите в тези фондове, които се водят ниско рискови, парите само наужким са твои. Тоест има  (макар и минимален?!) риск да си изгубиш парите, които макар и твои, може да се изпарят заради  на банкерите, директорите и други лица, които до колкото виждаме не се славят като най-отговорните хора на Земята (справка Световна Финансова Криза)

Така днес намерих време и се зачетох в кодекса за Социално осигуряване.
След дълго лутане из алинеите открих нещо любопитно - до 2009 година, парите, които тези фондове са имали право да инвестират са били не повече от 5% от техните активи. От месец юни 2009, фондовете са могли да инвестират 80, не се майтапя - 80% от парите за пенсии - в акции, облигации и др. финансови инструменти. Надявам се, можете да смятате и правите разлика между 5 и 80%.

Тук в същност си направих простичка сметка и какво излезе - финансовите пазари като цяло са в спад, много компании, включително и банки продължават да фалират. Може би парите на хората, които "са си техни" вече са потънали някъде, може би някой ги е проиграл на борсата.
До преди 2009 година, фондовете са могли да изгубят теоретично едва 5 процента от парите на хората за пенсия, от миналата година, вече с развързани ръце са можели да изгубят до 80%, без да носят никаква отговорност по закон.
По този случай като пример мога да дам фалитите на подобни фондове в САЩ, подобни случаи има и в Европа.
От всичко казано до тук, трудно можем да се надяваме, че това няма да стане у нас, още повече, че държавата се намесва, а това се случва по принцип само в краен случай.

Разбира се, (това е за вас, оптимистите) може и паричките да си кротуват в някой сейф, но фондовете просто да са стиснати и да не искат да плащат, въпреки че са длъжни по кодекса за социално осигуряване.

От посоченото до тук, изводите са два:
1. Държавата се опитва да спаси парите на пенсионерите от това да бъдат профукани до край от (без)отговорните пенсионни фондове.
2. Парите вече ги няма и държавата, защитавайки интересите на  собствениците на фондове, ще се нагърби с огромните им дългове  и задълженията да изплаща пенсии, за да избегне протести в краткосрочен план на миньори, летци, работници в БДЖ, корабостроителници и др. Това обаче по всяка вероятност ще зароби всички ни да плащаме осигуровките на категорийните работници от нашия джоб, съответно дефицитът в НОИ ще продължи да се увеличава, това от своя страна ще увеличи бюджетния дефицит и т.н.

Надявам се да съм ви помогнал да разберете същината на ситуацията с пенсионните фондове.



Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: vane
Категория: Лични дневници
Прочетен: 588742
Постинги: 102
Коментари: 198
Гласове: 225
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031